ATI MILSPORT UPPER 16IN BBL 15IN MLOK NO HANDLE OR BCG ATI15MS556ML15S
Manufacturer: American Tactical
SKU: 1026729
Manufacturer part number: ATI15MS556ML15S
UPC: 819644026976
Availability: Out of stock
ATI Milsport 16" Upper 15" M-LOK No BCG/CH A2 FH - UPC 819644026976
ATI: ATI15MS556ML15S—milsport upper 16in bbl 15in mlok no handle or bcg. Milsport Upper Bare (UPC: 819644026976).
819644026976: ATI 16" 5.56 Milsport Upper Receiver Group Minus BCG/CH
819644026976: 16" M4 barrel upper with extended 15" M-LOK rail, A2 flash hider. Phosphate, mil-spec, perfect for custom BCG/CH selection and long rail builds.
Key Features and Specifications
  • Barrel: 16" 5.56 1:8 M4 Profile
  • Handguard: 15" Free-Float M-LOK
  • Excludes: BCG, Charging Handle
  • Muzzle: A2 FH
  • UPC: 819644026976
ATI milsport 15ml; upper. "Long rail!" Upper elite.
Pros and Cons
Pros:
  • 15 M-LOK max
  • 16 accurate
  • Custom choice
  • Mil quality
  • Extended grip
Cons:
  • Missing core
  • Add parts
ATI 15" Milsport Upper.