Crimson Trace Corporation HARDLINE 4-12X40MM SFP CUSTOM BDC 223/556 RETICLE BLACK 01-01250
Manufacturer: Crimson Trace
SKU: 839730
Manufacturer part number: 01-01250
UPC: 810048570294
Availability: 20 in stock
i h
Crimson Trace | Hardline 4-12x40mm SFP Custom BDC 223/556 Reticle Black 01-01250 UPC 810048570294
Crimson Trace: 01-01250 – HARDLINE 4-12X40MM SFP CUSTOM BDC 223/556 RETICLE BLACK featuring crimson trace hardline 4-12x40. Supreme crimson trace 01-01250 – Crimson trace corporation hardline 4-12x40mm sfp custom bdc 223/556 reticle black 01-01250 upc 810048570294 supreme reliable legendary ar scope.
Crimson Trace Hardline field tested trusted versatile premium reliable supreme 01-01250.
Key Features of 01-01250 Premium
  • CRIMSONTRACE412X40 Field Tested Versatile Crimson Reliable Premium Supreme BDC223556Legendary: Supreme hardline 4-12x40mm sfp custom bdc reticle for 223/556 illuminated 30mm tube ed glass exposed turrets zero stop 10 brightness settings fully multi coated waterproof fogproof shockproof clear glass.
  • Trusted Crimson Favorite: Bdc 223 pro.
  • Performance Elite: 4-12x pro.
  • Crimson Supreme: Sfp pro.
  • Scope Supreme: Ar15 pro.
Benefits of Crimson Trace Hardline 4-12x40
Scope strikes sharp'd.
Perfect For
  • Crimson Trace
  • AR-15 Rifles
  • Varminter
  • Tactical Precision
Why Choose 01-01250?
Supreme crimson 223 dominator.
Product Specifications
  • Brand: Crimson Trace
  • Model: 01-01250 (Hardline)
  • Magnification: 4-12x
  • Objective: 40mm
  • UPC: 810048570294
Scope excellence with Crimson Trace – the supreme reliable legendary Hardline 4-12x40mm BDC 223/556. Order your 01-01250 today!