TekMat M1 Carbine Cleaning Mat Black/White Rubber 12"x36" M1 Carbine Parts Diagram TEKR36M1CARB
Manufacturer: Tekmat
SKU: 805274
Manufacturer part number: TEKR36M1CARB
UPC: 612409971517
Availability: 3 in stock
i h
TekMat M1 Carbine Cleaning Mat 12"x36" Black/White Rubber Diagram TEKR36M1CARB (UPC 612409971517)
M1 maintenance HQ: TekMat Cleaning Mat 12" x 36" black/white rubber for M1 Carbine. Model TEKR36M1CARB (UPC: 612409971517) full diagrams for disassembly.
M1 Carbine Schematics
Exploded parts diagrams; labeled steps. Solvent-resistant rubber.
12x36 Rifle Size
Non-slip neoprene; workbench king. Rolls up.
  • M1 Carbine: Vintage accurate.
  • 12x36 B/W: Full coverage.
  • Rubber Grip: Parts stay.
TEKR36 Specs
FeatureDetails
Size/Model12"x36" / M1 Carbine
MaterialRubber Black/White
UPC612409971517
TekMat Classic
Protects wood/stock.
SEO Mats
"TekMat M1 Carbine 36 inch", "TEKR36M1CARB". Garand kin.